Dzielimy się!

 “Collaborative consumption” podbija świat – generuje milionowe oszczędności i ulepsza nasze codzienne życie.

Mam wolny pokój – a może udostępnię go osobom szukającym noclegu? Mój samochód stoi na parkingu niemal przez cały dzień – a może wypożyczę go komuś na godziny? Wybieram się w podróż i mam wolne miejsca w samochodzie – czemu nie zabrać kogoś ze sobą?

Collaborative consumption

W ten sposób myśli coraz więcej osób w Ameryce i Europie. Tak rodzi się nowy trend w światowej ekonomii: collaborative consumption, czyli wspólna konsumpcja lub ekonomia dzielenia się. Sam pomysł na wspólne i bardziej efektywne korzystanie z dóbr i usług nie jest nowy. Staje się jednak znowu bardzo popularny z co najmniej dwóch powodów. Z jednej strony w czasach kryzysu wszyscy uważniej przyglądamy się naszym wydatkom. Z drugiej – dostęp do internetu jest na tyle powszechny, że dziś znacznie łatwiej znaleźć nam online osoby, z którymi możemy dzielić się zasobami.

Wg naszych obliczeń średni roczny koszt utrzymania samochodu to ok. 18 000 złotych. Stale udostępniając pasażerom wolne miejsca w swoich autach moglibyśmy zmniejszyć ten koszt nawet o 45%! Nasz kalkulator cen dla pasażerów działa w ten sposób, że przy zapełnieniu wszystkich wolnych miejsc kierowca nie ponosi kosztów paliwa zużytego na danej trasie. Pasażerowie też korzystają, bo przejazd z kierowcą BlaBlaCar jest z reguły od 30% do 50% tańszy niż bilet na pociąg. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne potrzeby. Szacujemy, że w zeszłym roku cała nasza europejska społeczność zaoszczędziła w ten sposób ok. 125 milionów EUR!

Lecz oszczędności to tylko jeden z profitów, jakie daje nam dzielenie się…

Podróż pociągiem lub autobusem jest z reguły anonimowa. Jadąc samochodem jakoś łatwiej otworzyć się i porozmawiać. Zawsze jest szansa poznać ciekawych ludzi lub dowiedzieć się od nich czegoś nowego, a czasem nawet zaprzyjaźnić. Świadczą o tym choćby oceny i opinie, których coraz więcej członkowie społeczności wystawiają sobie w serwisie. Dlatego z przekonaniem twierdzimy, że wspólne przejazdy nie tylko są tańsze i wygodniejsze, ale też po prostu bardziej sympatyczne niż tradycyjne formy podróżowania.

W 2010 roku magazyn „Time” ogłosił collaborative consumption jako jedną z dziesięciu idei, które zmienią świat. Można więc powiedzieć, że jako społeczność kierowców i pasażerów BlaBlaCar bierzemy czynny udział w pokojowej rewolucji, która podnosi jakość naszego życia.

A więc: dzielmy się, wspólnie oszczędzajmy i… róbmy to z uśmiechem. Z naszych doświadczeń wynika, że za życzliwość i uśmiech przeważająca większość ludzi odwdzięcza się tym samym.

Michał z BlaBlaCar

PS. Nie czekaj, dołącz do nas i zacznij oszczędzać już teraz!

Zarejestruj się teraz

Find out more about

Zaufanie

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride