Czym są wspólne przejazdy?

Odpowiadamy na 5 pytań dotyczących tego popularnego środka transportu.

W ostatnich 10 latach użytkownicy BlaBlaCar stali się miłośnikami wspólnych przejazdów. Przejazdy aranżowane przy pomocy serwisu BlaBlaCar stały się popularnym środkiem transportu w długodystansowych podróżach z dziesiątkami tysięcy ofert publikowanych każdego dnia. Jaka dokładnie jest  definicja wspólnych przejazdów? Tutaj znajdziecie to, co powinniście wiedzieć.

Jaka jest definicja wspólnych przejazdów?

Wspólne przejazdy to doświadczenie dzielenia się wspólnie przejazdem. Za każdym razem, kiedy jedziesz z przyjaciółmi do innego miasta jest to wspólny przejazd. W BlaBlaCar idziemy o krok dalej łącząc kierowców, którzy mają wolne miejsce w swoim samochodzie z ludźmi, którzy podróżują w tym samym kierunku.

mg-2453ret

Jak działa serwis wspólnych przejazdów?

Są dwa rodzaje użytkowników w świecie wspólnych przejazdów: kierowcy i pasażerowie. Gdzieś tam jest kierowca, który podróżuje samotnie z pustymi miejscami w swoim samochodzie. W tym samym miejscu znajduje się też pasażer, który potrzebuje przejazdu do innego miasta. Jeżeli jesteś kierowcą z wolnymi miejscami w swoim samochodzie możesz zaoferować swój przejazd na BlaBlaCar, aby podzielić się kosztami podróży. Jeżeli jesteś pasażerem, możesz w prosty sposób wyszukać na naszej stronie osoby, która oferuje przejazdy w interesującym Cię kierunku. I gotowe, korzystasz ze wspólnych przejazdów!

Jaki jest cel korzystania ze wspólnych przejazdów?

Jest wiele korzyści związanych z korzystaniem ze wspólnych przejazdów: ograniczanie kosztów podróży, zrównoważony transport i budowanie więzi społecznych. Obciążenia finansowe za podróż nie są jedynie na barkach kierowcy – także pasażerowie mają dostęp do tańszej alternatywy w stosunku do pociągu czy samolotu. Podróżując z BlaBlaCar pomagasz także redukować zanieczyszczenie powietrza i zmniejszasz natężenie ruchu. I to daje wiele radości! Wielu użytkowników BlaBlaCar bardzo ceni spotkania z nowymi ludźmi i rozmowy z nimi podczas swoich podróży.

Jaka jest różnica pomiędzy carpoolingiem, wspólnymi przejazdami i przewozem osób po mieście (ride-hailing)?

Carpooling jest formą podobną do wspólnych przejazdów, jednak opiera się na dzieleniu się kosztami podróży między znajomymi w drodze do pracy lub szkoły. Często kierowca i pasażerowie widują się regularnie i po kolei przejmują rolę kierowcy i odpowiedzialnego za przejazd.

Ride-hailing są to z kolei przewozy osób bardziej zbliżone do taksówek. Kierowca na prośbę pasażera natychmiast pojawia się w umówionym miejsce, aby zabrać go z punktu A do punktu B, ale wcale nie oznacza to, że on lub ona zmierzali do tego miejsca. Główna różnica polega na tym, że w przypadku prywatnych przewozów po mieście, kierowcy są niejako wynajmowani do tej pracy i osiągają dzięki niej zyski. Tymczasem wspólne przejazdy dotyczą prywatnych osób dzielących się kosztami podróży na długodystansowych trasach.

blablacar-day2-2087

Jaka jest przyszłość wspólnych przejazdów?

Lata temu, zapraszanie obcych do swojego samochodu nie było najbardziej – cóż,  kuszącą – ideą. Siedzenie w samochodzie przypadkowej osoby przez kilka godzin też było raczej zachowaniem nietypowym niż powszechną praktyką. Ale w ciągu tych 10 lat, od momentu rozpoczęcia działalności BlaBlaCar, widzimy jak rośnie nasza społeczność i jak wzrasta poziom zaufania. Można spokojnie powiedzieć, że poprzez organizowanie wspólnych przejazdów zmieniamy sposób postrzegania publicznego transportu i sposób łączenia ludzi z naszą społecznością. Dzisiaj BlaBlaCar ma ponad 35 milionów użytkowników, w 22 krajach i kontynuuje łączenie osób poszukujących transportu na długodystansowych trasach z kierowcami zmierzającymi w tym samym kierunku.

Find out more about

Nowoczesne podróżowanie

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride