Rusz się na weekend (11): Koszalin

Rusz się na weekend (11): Koszalin

Leży nad Bałtykiem, w otoczeniu jezior, z gotyckimi zabytkami i elementami nowoczesnej architektury. Koszalin to doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd i jako punkt wypadowy nad polskie morze, szczególnie zimą.

Płomienne Ptaki Hasiora

Symbol współczesnego Koszalina. Stojące na wzgórzu dumnie wypinające pierś żeliwne konstrukcje przypominają trochę pługi, trochę ptaki, trochę bojowe rydwany, trochę smoki, a czasem oryginalne armaty. Zobaczy je każdy kto będzie wjeżdżał do miasta od strony Słupska. W rzeczywistości jest to pomnik stworzony przez Władysława Hasiora, jednego z najoryginalniejszych współczesnych polskich artystów. Powstał pod koniec lat 70. przyjmując nazwę „Płonące ptaki – tym, którzy walczyli o wolność tych ziem”. Niedawno został odnowiony i idealnie harmonizuje z nowoczesnymi budynkami Politechniki Koszalińskiej w tle. Cała instalacja składa się z 24 rzeźb, ma prawie 80 metrów długości, a w 2008 roku została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków. Płonące Ptaki przy okazji różnych uroczystości i happeningów płoną naprawdę i warto wtedy zobaczyć to na własne oczy.

Katedra

Kościół katedralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to piękna gotycka budowla stojąca w samym centrum miasta, tuż obok modernistycznego ratusza, symbolu PRL. Powstawała pomiędzy 1300 a 1333 rokiem. Naszej ery, żeby nie było wątpliwości. Przez setki lat istnienia świątynia opierała się wszelkim dziejowym zawieruchom. Przez pierwsze 200 lat istnienia służyła katolikom, potem przejęli ją protestanci, a po II Wojnie Światowej znowu stała się kościołem katolickim. Na wyposażeniu katedry są niezwykłe neogotyckie organy, jedne z najlepszych w kraju. Zostały wykonane w 1899 przez firmę “Schlag und Sochne” ze Świdnicy. Posiadają 3419 piszczałek i charakterystyczne barokowe brzmienie. W środku można znaleźć jeszcze dwa bezcenne dzieła sztuki: chrzcielnicę z wapienia muszlowego wykonaną w XIII wieku przez mistrzów gotlandzkich i krucyfiks z XIV wieku pochodzący z nieistniejącej już kaplicy na Górze Chełmskiej. Na potężnej wieży znajdują się cztery dzwony. Największy z nich ma ponad 2 tony i nosi imię „Maryi”.

Jezioro Jamno

Koszalin bezpośrednio graniczy z jeziorem Jamno. Ze swoją powierzchnią ponad 2000 ha jest ono jednym z największych jezior w Polsce. Jamno kiedyś było zatoką, ale na skutek rozwijania się mierzei w końcu zostało całkowicie oddzielone od morza. Jego średnia głębokość wynosi zaledwie 1,4 metra. Jezioro jest połączone z Bałtykiem poprzez Jamieński Nurt. Z tego powodu jego wody mieszają się z wodą morską i jego stan hydrochemiczny znacznie różni się od klasycznego. Szczególnie w czasie sztormów do jeziora wdziera się znaczna ilość wody z morza. Jamno jest bardzo mocno wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Można znaleźć tu liczne przystanie żeglarskie lub skorzystać z rejsu jednym z trzech pływających tu statków turystycznych: „Parostatkiem”, „Milą” lub „Koszałkiem”.

Sacrum i profanum

Architektura miasta to zlepek starych gotyckich i neogotyckich budowli jak katedra, budynek Poczty Głównej, czy Budynek Straży Pożarnej, z tymi modernistycznymi jak budynek byłego oddziału Narodowego Banku Polskiego czy szósty już koszaliński Ratusz przywodzący na myśl czasy PRL. Podczas spacerów po mieście warto rozejrzeć się i zobaczyć „walkę” tych dwóch nurtów w obecnym krajobrazie miasta.

Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i film”

Jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. To tutaj od 1973 roku swoje filmy prezentowali niegdyś młodzi, a dzisiaj wielcy polscy reżyserowie. Laureatem Grand Prix pierwszego festiwalu był film Krzysztofa Zanussiego „Iluminacja”. Swoje debiuty prezentowały tu takie postaci jak Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski czy Feliks Falk. Jeżeli zajrzycie do Koszalina pod koniec czerwca, nie możecie ominąć tego wydarzenia.

Domowe muzeum rosyjskiego barda

Przy ulicy Andersa 11/1a w Koszalinie znajduje się bardzo ciekawe muzeum. Nie tylko ze względu na artystę, któremu zostało poświęcone, ale także ze względu na miejsce w jakim powstało. Znajduje się ono bowiem w prywatnym mieszkaniu Pani Marleny Zimnej, która jest wielką miłośniczką rosyjskiego pieśniarza. Włodzimierz Wysocki, bo o nim mowa, był aktorem, poetą i muzykiem doskonale w Polsce znanym i cenionym i jest to jedyne muzeum w Polsce poświęcone jego twórczości. Można w nim znaleźć bardzo bogaty zbiór nagrań barda, rejestrowanych zarówno na profesjonalnym sprzęcie jak i amatorskie nagrania z koncertów. Jest zbiór filmów, w których wystąpił Wysocki i i kilka tysięcy książek jego autorstwa i poświęconych jego twórczości. Pani Marlenie udało się też zdobyć przedmioty należące do artysty, z których najważniejszy to gitara, na której stworzył jeden ze swoich wierszy. Co najważniejsze właścicielka kolekcji chętnie oprowadza po swoim mieszkaniu, snując opowieści o swoim ukochanym bardzie.

Amfiteatr pod czipsem

W Koszalinie znajduje się jeden z największych amfiteatrów w Polsce, mogący pomieścić 4,5 tys. widzów. Jednak nie to wyróżnia go spośród innych. Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie przykryty jest bowiem dachem, który do złudzenia przypomina kształt ziemniaczanego czipsa. Scenę przykrywa z kolei ruchomy dach, który w razie potrzeby służy do projekcji filmowych.
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje miasta. Warto zajrzeć też do miejscowego Muzeum w Domu Młynarza, wejść na Górę Chełmską, odwiedzić Pałac Ślubów, czy zobaczyć Domek Kata.
Koszalin to niepozorne miasto zazwyczaj omijane przez turystów prujących na bałtyckie plaże. Niesłusznie. Można spędzić tu bardzo miły weekend i poczuć klimat Ziem Odzyskanych. Szczególnie kiedy za oknem śnieg i mróz.

Patryk z


Find out more about

Rusz się na weekend

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride