Wyjątkowe miejsca w Polsce na długi weekend

Wyjątkowe miejsca w Polsce na długi weekend

Długi weekend to idealny pretekst do spakowania walizki i odkrycia pięknych zakątków Polski. Jako cele podróży fantastycznie sprawdzą się większe miasta, w których można skorzystać z licznych rozrywek, jednocześnie mając pewność, że nie straci się zbyt wiele czasu stojąc w kolejkach i przeciskając się przez tłumy turystów. Dokąd zatem się wybrać? Z pewnością warto zobaczyć Katowice, Kazimierz Dolny, Łódź, Białystok oraz Szczecin.

Katowice

Położone na Górnym Śląsku Katowice to prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy. Zwiedzanie miasta warto zacząć od osiedla Nikiszowiec, które nierozerwalnie związane jest z historią Katowic. Pozornie nie stanowi ono atrakcji turystycznej – jest po prostu osiedlem mieszkalnym wybudowanym na potrzeby zakwaterowania górników pracujących niegdyś w pobliskiej kopalni. Zostało ono podzielone na dziewięć trzykondygnacyjnych budynków zwanych familiokami. Z lotu ptaka układają się one w kształt amfiteatru ze sceną pośrodku, którą stanowi Plac Wyzwolenia z pięknym neobarokowym kościołem Św. Anny.

Symbolem Katowic pozostaje jednak Spodek, będący wciąż jedną z największych i najbardziej obleganych hal w Polsce. Odbywają się w nim nie tylko koncerty, ale także pokazy kinowe, konferencje oraz zawody sportowe wysokiej rangi. Przed katowickim Spodkiem znajduje się fontanna, do której, od czasu do czasu, dodawany jest kolorowy barwnik zmieniający barwę wody na różne kolory – m.in. żółty, czerwony czy fioletowy.

Będąc na Śląsku trzeba odwiedzić Muzeum Śląskie. Stanowi ono, wraz z innymi budynkami znajdującymi się na terenie byłej kopalni KKW Katowice, Strefę Kultury, czyli nowe centrum życia kulturalnego miasta. W strefie, oprócz muzeum, mieści się również m.in. gmach sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który robi olbrzymie wrażenie, zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Turyści przyjeżdżający do Katowic powinni koniecznie skosztować specjałów kuchni śląskiej. Należą do nich m.in. rolada z kluskami, wodzionka (potrawa przygotowywana z czerstwego chleba, czosnku oraz tłuszczu zwierzęcego), żur, modra kapusta oraz pijok (ciasto biszkoptowe z dodatkiem kremu, maku, kokosa i konfitury mocno nasączone alkoholem).

Katowice - Muzeum Śląskie

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miejsce magiczne, które podczas wizyty pozwala przenieść się w czasie do innej epoki. Miłośnicy kultury i sztuki z pewnością docenią artystyczną atmosferę, która wręcz unosi się w powietrzu – w mieście spotkać można licznych malarzy, pisarzy czy filmowców. Kazimierz jest perłą polskiej architektury – można podziwiać w nim kamienice pamiętające czasy Jana III Sobieskiego, zabytkowe spichlerze z XVI wieku czy zabudowania warowne. Wśród kazimierskich zabytków jedną z większych atrakcji turystycznych jest gotycko-renesansowy kościół farny, w którym znajdują się słynne organy, zbudowane w 1620 roku. To prawdopodobnie najstarszy tego typu instrument w Polsce.

Przechadzając się niewielkim rynkiem, który mógłby posłużyć za scenografię do filmu historycznego, można podziwiać bogato zdobione kamienice oraz zwieńczone wolutami i pinaklami domy. Największą uwagę przykuwa Kamienica Pod Św. Mikołajem i Krzysztofem udekorowana wizerunkami świętych patronów twórców budynku (bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie). Chwilę wytchnienia można znaleźć w licznych knajpkach, które swoim stylem nie odbiegają od pozostałych zabudowań. Główny plac rynku często staje się sceną goszczącą przyjezdnych grajków czy aktorów.

Kazimierz Dolny najlepiej oglądać z góry z XIII-wiecznej baszty, która jest najstarszym zabytkiem miasta. Została ona wzniesiona na wzgórzu ulokowanym w odległości dziesięciu minut spacerem od rynku. Zabytkowe budynki, Wisła i otoczenie zieleni zapierają dech w piersiach. Miłośnicy wody powinni udać się nad Wisłę i wypożyczyć łódkę lub kajak, dzięki którym będą mogli podziwiać przepiękny brzeg.

Fani pieszych wędrówek również znajdą w Kazimierzu coś dla siebie. Doskonałym pomysłem będzie wycieczka po wąwozach lessowych otaczających miasto. W okolicy znajduje się wiele ścieżek i szlaków, z których podziwiać można malownicze widoki. Za jeden z najpiękniejszych kazimierskich wąwozów uważany jest Korzeniowy Dół. Nie jest on wąwozem we właściwym tego słowa znaczeniu, ale głębocznicą – swą formą przypomina więc naturalny wąwóz, chociaż powstanie zawdzięcza działalności człowieka.

Goście odwiedzający Kazimierz powinni spróbować lokalnych dań serwowanych w licznych restauracjach. Do najpopularniejszych z nich należą pierogi, cebularze, wypiekane z ciasta koguty czy miody pitne.

Łódź

Łódź to miasto usytuowane w samym sercu kraju. Dawna Ziemia Obiecana swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza wielokulturowym korzeniom – historię miasta tworzyli m.in. Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Do dziś w Łodzi można podziwiać kamienice wzniesione przez żydowskich i niemieckich właścicieli czy prawosławne świątynie.

Spacer po Łodzi warto zacząć od Śródmieścia. Centrum miasta może zaskoczyć odwiedzających – z jednej strony można zobaczyć budzące zachwyt bogato zdobione kamienice, z drugiej – budynki, które najlepsze lata mają już zdecydowanie za sobą. Będąc na najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Piotrkowskiej – trzeba koniecznie wstąpić do centrum kulturalno-imprezowego powstałego w zrewitalizowanej fabryce Franza Ramischa, czyli OFF Piotrkowskiej. Wnętrza kilku starych zakładów zaadaptowano na kawiarnie, puby i lokale, w których regularnie odbywają się koncerty, pokazy filmów oraz spotkania z interesującymi osobami.

Imponującym przykładem przekształcenia kompleksu przemysłowego w miejsce przyjazne i funkcjonalne dla łodzian jest Manufaktura. W pofabrycznych budynkach mieszczą się liczne sklepy, restauracje, puby, dyskoteki, kino, centrum wspinaczkowe oraz Muzeum Sztuki w Łodzi – ms². Będąc w Manufakturze warto zajrzeć do Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w usytuowanym nieopodal największym w Polsce pałacu fabrykanckim rodziny Poznańskich.

Miłośnicy architektury przemysłowej powinni również wybrać się na spacer do Skansenu Miejskiej Architektury Drewnianej oraz odwiedzić Księży Młyn – XIX-wieczne imperium Scheiblerów i Grohmanów.

Czego spróbować w Łodzi? Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie restauracji serwujących typowo łódzkie dania. Najpopularniejszą potrawą powstałą w regionie jest zalewajka. Inne typowe dania wywodzące się z Łodzi to kapuśniak z prażokami (kluski ziemniaczane serwowane z cebulką i boczkiem), kluski żelazne z żeberkami oraz śledzie pod pierzynką.

Łódź - Piotrkowska

Białystok

Stolica Podlasia to prawdziwy tygiel kulturowy i wyznaniowy. W niespełna trzystutysięcznym mieście mieszczą się metropolia Kościoła rzymskokatolickiego, diecezja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz ośrodki baptystów, zielonoświątkowców, Adwentystów Dnia Siódmego, mormonów, świadków jehowy, muzułmanów, żydów, buddystów czy intrygująco brzmiących bahaitów. Mozaiki wyznaniowej nie stanowią jedynie Polacy – miasto zamieszkują również Rosjanie, Białorusini, Tatarzy oraz Litwini i Ukraińcy.

Religijna i etniczna różnorodność Białegostoku odcisnęła się na jego architekturze – można to zaobserwować zwłaszcza przyglądając się budynkom sakralnym. Duże wrażenie robi zespół bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stanowiący jeden z bardziej znanych zabytków zbudowanych przez chrześcijan na ziemiach polskich. Piękną neogotycką konstrukcję z dwoma strzelistymi wieżami najlepiej obejrzeć po wizycie w Soborze Św. Mikołaja i białostockiej cerkwi Haga Sophia, stanowiącej miniaturę słynnej świątyni znajdującej się w Stambule. Taki sposób zwiedzania pozwoli najpełniej odkryć różnice i podobieństwa stylów architektonicznych. Porównywanie, także pozostałych budynków, doskonale ułatwi podążanie specjalnie przygotowanymi szlakami turystycznymi.

Będąc w Białymstoku koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Branickich zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny, dlatego turyści będą musieli zadowolić się podziwianiem zachwycającej sylwetki budowli. Warto przespacerować się również alejkami w malowniczym francuskim ogrodzie otaczającym kompleks pałacowy.

Kuchnia białostocka jest równie różnorodna jak samo miasto – stanowi mieszankę smaków polskich kresów, kuchni białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, tatarskiej i żydowskiej. Potrawy regionalne są dość ciężkie – często serwowane ze skwarkami czy zasmażaną kapustą. Koniecznie trzeba skosztować blin, kartaczy, czy babki ziemniaczanej. Warto spróbować także buzy – tradycyjnego napoju z kaszy jaglanej.

Szczecin

Mimo że Szczecin leży nad jeziorem, a od Bałtyku dzielą go kilometry, jest prawdziwym portem morskim. Miasto stanowi główny ośrodek gospodarczy regionu, o czym przesądza jego rozbudowana gospodarka – zwłaszcza szeroko pojęty przemysł morski.

Będąc w Szczecinie nie można ominąć Wałów Chrobrego. Ten imponujący taras widokowy rozciągający się wzdłuż Odry stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w mieście. Znajdują się przy nim gmachy Akademii Morskiej, Urzędu Wojewódzkiego czy Muzeum Narodowego, a z nabrzeża można podziwiać piękne statki lub odpocząć w klimatycznych restauracjach. Szczególnie spektakularnymi widokami turyści mogą delektować się podczas finałów Regat Wielkich Żaglowców.

W Szczecinie znajduje się także jedna z największych nekropolii na świecie – Cmentarz Centralny, który zajmuje obszar ponad 170 ha. Cmentarz bardziej przypomina doskonale zaprojektowany i utrzymany park niż typowe miejsce pochówku. Warto wybrać się tam na spacer podziwiając klimatyczne aleje, fontanny i pomniki. Co ciekawe, na miejscu można znaleźć aż 415 gatunków drzew i krzewów.

Co jeszcze należy zobaczyć w Szczecinie? W mieście znajduje się najstarsze działające kino świata – Pionier 1909, w którym widzowie mogą oglądać filmy od 105 lat. Miłośnicy średniowiecznych budowli powinni natomiast skierować swe kroki ku Baszcie Siedmiu Płaszczy, która wzniesiona została, aby pełnić funkcję strażnicy i więzienia. Zniszczona w trakcie II wojny światowej została odbudowana w latach 70. Dziś jest jednym z najbardziej znanych symboli miasta. To jednak nie koniec atrakcji, które oferuje Szczecin – warto wybrać się również do Schronu przeciwlotniczego pod Dworcem Głównym, Wieży Quistorpa, Zamku Książąt Pomorskich czy Lasu Arkońskiego.

Turyści przyjeżdżający na weekend do Szczecina powinni spróbować świeżych ryb – do tradycyjnie serwowanych w tym regionie należą śledź, sandacz, karp i lin. Można je zagryźć jeziorowymi ogórkami kiszonymi w wielkich, świerkowych beczkach przechowywanych w jeziorze.

Szczecin - Cmentarz Centralny

Find out more about

Podróże

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride