Podróżnicze inspiracje na długi weekend

Podróżnicze inspiracje na długi weekend

Warszawa, Kraków, Gdańsk – to miejsca, które odwiedziła już większość z nas. Tymczasem są miasta w Polsce, równie piękne i intrygujące, chociaż mniej popularne. Długi weekend to doskonały pretekst, aby odwiedzić wybrane z nich. My polecamy Bielsko-Białą, Lublin, Toruń oraz Zamość. Przeczytajcie, co warto tam zobaczyć!

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to jedno z najbardziej malowniczych miast Podbeskidzia. Jego zwiedzanie warto zacząć od spaceru po pięknej Starówce, podczas którego podziwiać można zabytkowe kamienice. Na uwagę zasługuje zwłaszcza klimatyczna ulica Podcienie z uroczymi arkadami. Przy rynku znajduje się również zamek, którego najstarsze elementy pochodzą z XIV wieku. Dawniej pełnił on funkcję obronną, by z czasem stać się rezydencją szlachecką. Obecnie mieści się tam Muzeum Historyczne. Będąc w Bielsku-Białej warto także przejść się pod Ratusz, aby przyjrzeć się tej dziewiętnastowiecznej budowli w neogotyckim stylu.

Miłośnicy relaksujących spacerów na łonie natury powinni natomiast odwiedzić Cygański Las, wokół którego podziwiać można zabytkowe wille letniskowe. Prosto z lasu można przejść się na niewysoką Kozią Górkę, której atrakcją są fragmenty nieczynnego już toru saneczkowego z XIX wieku.

Bielsko-Biała stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych szczytów. W granicach miasta znajduje się Szyndzielnia, na którą można także wjechać – dzięki nowoczesnej kolejce gondolowej. W niewielkiej odległości od Bielska znajduje się również Jezioro Międzybrodzkie, do którego najłatwiej jest dostać się poprzez przełęcz Straconka.

Będąc w Bielsku-Białej warto spróbować lokalnej kuchni. Do najpopularniejszych dań na Podbeskidziu należą duszonki, czyli pieczone ziemniaki z dodatkiem kiełbasy, wędzonego boczku, posiekanej cebuli i kapusty.

Lublin

Lublin to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników kultury, poprzez fanów zabytków, aż po podróżników kulinarnych. W stolicy województwa lubelskiego czas płynie jakby trochę wolniej, ludzie niespiesznie przemierzają Stare Miasto, co chwilę przystając, aby usiąść w jakiejś knajpce lub odwiedzić klimatyczny sklep. I to Stare Miasto jest właśnie jedną z największych atrakcji Lublina. Pięknie odrestaurowane mieszczańskie kamienice reprezentujące style renesansowy, barokowy i klasyczny, przykuwają wzrok i sprawiają, że przechodnie zatrzymują się na chwilę, aby dokładnie im się przyjrzeć.

Na północ od rynku położony jest Zamek, uważany za jeden z najciekawszych zabytków o charakterze mieszkalno-obronnym w Polsce. Ta gotycka budowla wzniesiona na wzgórzu w XIV wieku, popadła w ruinę wskutek działań wojennych i ostatecznie została rozebrana w XVIII wieku. Z dawnego zespołu zamkowego do dzisiaj zachowała się tylko romańska wieża zwana donżonem, gotycka kaplica Trójcy Świętej oraz fragment baszty. Obecny, neogotycki kompleks budynków wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku z przeznaczeniem na więzienie.

Wszyscy, którzy kochają kulturę muszą odwiedzić Centrum Spotkania Kultur – nowoczesny budynek, w którym przeplatają się ze sobą design, sztuka oraz moda. W centrum niemal codziennie odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne. Warto także przyjrzeć się samemu budynkowi, którego bryła oraz wnętrze robią olbrzymie wrażenie. Kolejnym ciekawym miejscem na kulturalnej mapie Lublina jest Galeria Labirynt – prawdziwa gratka dla miłośników sztuki współczesnej. W galerii regularnie organizowane są ważne wystawy zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów.

Ci, którzy wolą spędzać czas na świeżym powietrzu, powinni zajrzeć do malowniczo położonego Muzeum Wsi Lubelskiej. W skansenie można zapoznać się z kulturową różnorodnością województwa, oglądając przedmioty związane z dawnym życiem wsi. W Muzeum Wsi Lubelskiej obok wystawy stałej można oglądać także wystawy czasowe, rekonstrukcje historyczne czy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.

Będąc w Lublinie koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni. Jednymi z najbardziej znanych dań są pierogi lubelskie oraz cebularze. Dla odwiedzających ten rejon ciekawe mogą okazać się również zawijasy nasutowskie, czyli kartoflane nadzienie zawinięte w ciasto, stanowiące coś pomiędzy plackami ziemniaczanymi i pasztecikami.

Toruń

Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast, oczarowujące urokiem zabytków – na Starym Mieście aż roi się od architektonicznych perełek.

Najważniejszą atrakcją Torunia jest Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów pochodzących z XIII wieku: Starego Miasta, Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Cały zespół wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przechadzając się toruńskim Starym Miastem warto zwrócić uwagę na Ratusz Staromiejski, mury obronne, bramy, baszty, a także kamienice i pałace mieszczańskie. Odwiedzających Toruń z pewnością zainteresują również dwór Świętego Jerzego oraz dwór Artusa.

W Toruniu niemal na każdym kroku można poczuć ducha najwybitniejszego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Wędrówkę jego śladami najlepiej rozpocząć od Domu Mikołaja Kopernika, następnie warto zajrzeć do Kaplicy Kopernikowskiej w Katedrze Świętojańskiej, w której zgromadzone zostały liczne pamiątki kopernikowskie, m.in. chrzcielnica, przy której ochrzczono przyszłego astronoma. Nie można również nie zatrzymać się pod najbardziej chyba rozpoznawalnym pomnikiem Kopernika w Polsce, który usytuowany został w Rynku Staromiejskim.

Pamiątki po Mikołaju Koperniku to jednak niejedyna gratka dla miłośników astronomii – chętni mogą odwiedzić także Centrum Astronomii UMK, będące największym ośrodkiem astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje ono Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii, gdzie zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy – radioteleskop 32-m.

Każdy, kto odwiedzi Toruń z pewnością doceni piękno jego nadwiślańskiej panoramy. Można podziwiać ją ze specjalnego punktu widokowego usytuowanego na przeciwległym brzegu Wisły (na wyspie Kępa Bazarowa). Latem można podpłynąć tam specjalną łódką. Dodatkowo, na taras można dostać się pieszo lub komunikacją miejską przez Most Piłsudskiego.

W Toruniu koniecznie spróbować trzeba słynnych na cały świat pierników. Ich fenomen tkwi nie tylko w ich smaku, ale również w wymyślnych formach. Potwierdza to również ich historia – pierniki toruńskie w minionych wiekach często traktowano jako dzieło sztuki i produkt niezwykle ekskluzywny. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o ich historii oraz sposobach wyrabiania, powinien odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika.

Zamość

Zamość to architektoniczna perła kresów założona przez Jana Zamoyskiego, któremu zamarzyło się stworzenie miasta idealnego. Zaprojektowany przez Bernardo Morando Zamość to arcydzieło polskiego renesansu, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Do najważniejszych zabytków miasta należą XVI-wieczna katedra, w której znajduje się aż dziewięć kaplic oraz ratusz będący symbolem Zamościa.  Na wieży ratusza w samo południe odgrywany jest hejnał zamojski, ale co ciekawe – tylko w trzy strony świata. Zgodnie z legendą założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał bowiem grać trębaczowi w kierunku Krakowa.

Odwiedzający powinni również zajrzeć do Muzeum Zamojskiego znajdującego się w czterech pięknie odrestaurowanych kamienicach ormiańskich – kolorowe, bogato zdobione budynki z attykami nawiązują do sztuki orientalnej. W muzeum znaleźć można ciekawe eksponaty dotyczące powstania i istnienia miasta, a także wystawę archeologiczną i etnograficzną.

Zamość to również brama do Roztocza – pięknej i dzikiej krainy, w której wciąż można cieszyć się nieskażoną przyrodą. Nie dziwi zatem, że na tym obszarze utworzono Roztoczański Park Narodowy oraz liczne parki krajobrazowe. Tamtejsza przyroda jest doskonałą odskocznią od codziennego pędu oraz miejskiego zgiełku.

Będąc w Zamościu warto również odwiedzić Zwierzyniec, dawną stolicę Ordynacji Zamojskiej, a obecnie siedzibę Roztoczańskiego Parku Narodowego. Koniecznie trzeba wejść do urokliwego Kościoła Św. Jana Nepomucena, nazywanego Kościołem na Wodzie. Jest to niezwykle efektowna barokowa świątynia wybudowana na wyspie stawu kościelnego. Wielu zwiedzających uzna także za ciekawy budynek browaru. Niegdyś należał on do rodziny Zamoyskich i warzono w nim piwo na wzór trunków z Wysp Brytyjskich.

W Zamościu warto spróbować kuchni roztoczańskiej, będącej mieszanką wpływów kuchni chłopskiej i szlacheckiej oraz ukraińskiej i żydowskiej. Do najbardziej znanych potraw należą między innymi placek z kaszy gryczanej, kozibroda z grochem (zupa z kiszonej kapusty) oraz pączki z kapustą.

Dodaj przejazd 

Szukaj przejazdu

Find out more about

Podróże

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride