TOP 5 Europejskich miast na weekend

TOP 5 Europejskich miast na weekend

Kilkudniowe wyjazdy do europejskich metropolii cieszą się wśród Polaków rosnącą popularnością. Coraz częściej zwiedzamy miasta schodząc z utartych ścieżek i poszukując wyjątkowych, często mniej turystycznych miejsc. Serwis BlaBlaCar zapytał znawców Amsterdamu, Bratysławy, Berlina, Budapesztu i Pragi, o to, co warto zobaczyć w tych miastach. Poznajcie ich typy i zanurzcie się w prawdziwy klimat odwiedzanych miejsc!

Europejskie miasta doskonałe na weekend

1. Amsterdam

Amsterdam to jedna z najatrakcyjniejszych światowych metropolii – miasto sztuki, kultury i designu. Stolica Holandii jest niezwykle malownicza – setki kanałów, świetnie zachowana starówka oraz liczne muzea i atrakcje zainteresują większość odwiedzających. Naszym przewodnikiem po Amsterdamie jest Kiki z lokalnego biura BlaBlaCar, która zapytana o to, co koniecznie trzeba zobaczyć w jej mieście, bez wahania odpowiada – muzea. Według niej najważniejsze to słynne muzeum Van Gogha – prawdziwa gratka dla miłośników twórczości artysty, Stedelijk Museum (Muzeum Miejskie) – pozycja obowiązkowa dla fanów sztuki współczesnej oraz Rijksmuseum, w którym mieści się niezrównana kolekcja arcydzieł światowego malarstwa ze Strażą Nocną na czele.

Po odwiedzeniu muzeów trzeba wsiąść na rower i wybrać się na przejażdżkę wzdłuż urokliwych kanałów. Warto podjechać do jednej z najbardziej kosmopolitycznych i tętniących życiem dzielnic – Pijp. Początkowo zamieszkiwała ją klasa pracująca, dziś ta część miasta to prawdziwy kulturowy i narodowościowy tygiel. Pijp pełne jest fantastycznych restauracji, barów i kawiarni. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tej dzielnicy jest Albert Cuypstraat – market, którego tradycja sięga ponad 100 lat. Obecnie przechadzać można się tam wśród ponad 300 straganów, kupując wszystko – od warzyw i owoców, poprzez ryby i mięsa aż po ubrania i kosmetyki. Po wizycie na zatłoczonym i pełnym życia targu, chwilę wytchnienia można znaleźć na spokojnym podwórzu otoczonym niewielkimi domkami, w których dawniej mieściła się siedziba zakonu Beginek. Pośrodku znajduje się niewielki kościół, a w głębi – galeria portretów obywateli miejskich. Na malownicze podwórze dostać można się przez niewielką bramę zamykaną historycznymi drzwiami. Oznaczona jest ona jedynie kamieniem na murze w jednej z kamienic na placyku Spu.

Odwiedzającym Amsterdam Kiki poleca bardzo popularną obecnie restaurację Hannekes Boom (Dijksgracht 4), w której można zjeść nie tylko smaczny lunch, ale również, przy odrobinie szczęścia, posłuchać muzyki na żywo. Dla poszukujących przytulnych miejsc, idealna będzie restauracja Winkel 43 (Noordermarkt 43), w której koniecznie trzeba spróbować pysznej szarlotki.

amsterdam5-720x480-72-rgb

2. Berlin

Berlin to prawdziwy tygiel kulturowy, stolica sztuki ulicznej i alternatywnych form artystycznych. Naszym przewodnikiem po tym niezwykłym mieście jest Christian z niemieckiego zespołu BlaBlaCar. Zgodnie z jego sugestiami, zwiedzanie warto rozpocząć od Flakturm – bunkra w kształcie wieży, który wybudowano podczas II Wojny Światowej. Obecnie stanowi on niezwykle interesujący zabytek (nieodkryty jeszcze przez tłumy turystów), przypominający o czasach, w których Berlin był w centrum wojennych wydarzeń. Kolejna ważna lokalizacja historyczna to Miejsce Pamięci i Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego, dające pogląd na przytłaczające czasy podziału Niemiec. Tuż przy byłym pasie granicznym na Bernauer Strasse stoi kawałek Muru Berlińskiego wraz z zachowanym pasem granicznym i wieżą wartowniczą. Według Christiana to najciekawsze miejsce do oglądania muru, które najpełniej pozwala zapoznać się z jego historią (znajduje się tam również muzeum). Odwiedzający mogą przejść się niesławną strefą śmierci, co robi dużo większe wrażenie niż wizyta w popularnym Checkpoint Charlie. Alternatywą dla Miejsca Pamięci i Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego może być East Side Gallery, które ma jednak bardziej artystyczny niż historyczny charakter.

Będąc w Berlinie warto również odwiedzić cytadelę Spandau – jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji turystycznych miasta. Z pewnością nie zawiedzie ona jednak miłośników architektury bastionowej. Zbudowana między 1559 a 1594 rokiem warownia stanowi jeden z najlepiej zachowanych renesansowych budynków militarnych w Europie. Obecnie w jej pomieszczeniach znajdują się muzeum i sale wystawowe, a dodatkowo odbywają się tam cykliczne koncerty na świeżym powietrzu. Miłośnicy spędzania czasu na łonie natury powinni udać się także nad jezioro Schlachtensee. Jest to tajne miejsce znane jedynie berlińczykom, w którym wciąż można rozkoszować się dziką przyrodą.

Berlin to mekka fanów zakupów, których zapewne zachwycą artystyczne sklepy na Hackesche Höfe. Okolica bywa pełna odwiedzających, ale można tam upolować prawdziwe perełki. Ekscytujący dzień w Berlinie warto zakończyć w jednym z najpopularniejszych barów na Kreuzbergu – Club der Visionäre (Am Flutgraben), wciśniętym między wielkie wierzby nad jednym z kanałów. Miejsce zaskakuje parkietem do tańca unoszącym się na wodzie i z pewnością przypadnie do gustu fanom muzyki elektronicznej. Legendarna jest także serwowana na miejscu pizza.

berlin-blog

3. Bratysława

Mimo że Bratysława pozostaje w cieniu słynnej Pragi, warto odwiedzić słowacką stolicę, w której na każdym kroku można zetknąć się z fascynującą historią. Naszą przewodniczką po Bratysławie jest Zuzka z czeskiego zespołu BlaBlaCar, znająca to miasto jak własną kieszeń. Jej zdaniem, będąc w Bratysławie, koniecznie trzeba odwiedzić monumentalny Zamek Bratysławski usytuowany na wzgórzu w samym centrum, z którego widok zapiera dech w piersiach. Wato również zobaczyć ruiny średniowiecznego Zamku Devín, ulokowanego u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. Jest to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Europie. Badacze odkryli tam m.in. ślady obecności Rzymian oraz wczesnochrześcijańskie budowle. Koniecznie trzeba także udać się na słowacką budowlę stulecia, czyli Most Słowackiego Powstania Narodowego. Konstrukcja liczy 431 m długości oraz 21 m szerokości i spina brzegi Dunaju. Przez mieszkańców często nazywana jest Mostem UFO ze względu na zwieńczenie budowli, które swoim wyglądem przypomina statek kosmiczny. W UFO znajduje się taras widokowy i bardzo przyjemna restauracja. Przy dobrej pogodzie można z niego podziwiać oddalone o 100 km austriackie Alpy.

Będąc w Bratysławie nie można nie spróbować lokalnych przysmaków. Według Zuzki najlepiej skierować swe kroki ku restauracji Zylinder na Rynku Hviezdoslava, która istnieje od prawie stu lat, a dokładnie od lat 20-tych XX w. Ci, którzy wolą coś mniej tradycyjnego, powinni udać się do Regal Rooftop ulokowanego niedaleko jednej z atrakcji miasta – Bramy Michała. Nic nie przebije doskonałego smaku burgera, którym można się delektować, podziwiając niesamowity widok na stare miasto.

4. Budapeszt

Budapeszt często wymieniany jest jako jedno z najpiękniejszych miast Europy. Położona nad malowniczym Dunajem stolica Węgier urzeka niezwykłą architekturą, lokalną kuchnią i wieloma atrakcjami. Naszym przewodnikiem po tym mieście jest János z węgierskiego oddziału serwisu BlaBlaCar, który proponuje alternatywne zwiedzanie miasta, z dala od popularnych szlaków.

Wielu turystów odwiedza Budapeszt, aby zażyć kąpieli w słynnych termach. Najbardziej znane są Gellert Spa czy Szechenyi, natomiast niewiele osób słyszało o Veli Bej – małych przytulnych termach, których korzenie sięgają XVI w. To doskonałe miejsce, aby się zrelaksować z dala od zgiełku i tłumów. Po wizycie w łaźniach, warto udać się na spacer ulicami Budapesztu i podziwiać wspaniałą miejską architekturę. Poszukując mniej zatłoczonych miejsc, kroki można skierować ku dzielnicy Obuda z czarującym placem Fo otoczonym barokowymi kamieniczkami. Z zainteresowaniem odwiedzających spotkać powinna się również Góra Gellerta znajdująca się na zachód od Wzgórza Zamkowego. Jedną z jej największych atrakcji jest skalna kaplica usytuowana w grocie na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. U podnóża góry Gellerta znajduje się natomiast kąpielisko Rudas – świetnie zachowany poturecki zabytek w stolicy Węgier.

Fani zakupów pokochają Budapeszt za jego liczne pchle targi. Jeden z najbardziej znanych – PeCsa – znajduje się w Parku Varosliget. Można tam poczuć prawdziwy retro klimat – stare płyty winylowe, zepsuta biżuteria, amatorskie obrazki – to tylko niektóre z trofeów, jakie mogą wpaść w nasze ręce. Aby uczynić podróż po Budapeszcie jeszcze bardziej niezwykłą, wieczorem można udać się do baru lodowego (Váci utca 82), gdzie wszystkie rzeźby wykonane są z lodu, podobnie jak szklanki, w których serwowane są drinki. Goście baru przy wejściu dostają specjalne stroje, dzięki którym nie marzną mimo ujemnej temperatury panującej w barowym wnętrzu.

budapeszt-blog

5. Praga

Praga uważana jest za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Tutaj, podobnie jak w Bratysławie, naszą przewodniczką jest Zuzka z BlaBlaCar, która na co dzień pracuje w praskim biurze serwisu. Zgodnie z jej rekomendacjami, będąc w mieście koniecznie trzeba wybrać się na Hradczany, aby zobaczyć zamek, będący dawną siedzibą czeskich królów oraz Archikatedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Po ich zwiedzeniu warto przejść się słynną Złotą Uliczką, podziwiając małe domki, których poddasza używane były kiedyś jako chodnik obronny. Co ciekawe, na początku XX w. swoje dzieła pisał tam Franz Kafka. Po intensywnym zwiedzaniu chwilę wytchnienia można znaleźć w Letenskich sadach położonych obok zamku. Park stanowi malowniczy punkt widokowy w otoczeniu zadbanej zieleni. Kolejna atrakcja, której nie można ominąć, znajduje się na południowej ścianie ratusza. Jest to sięgający swoją historią XV w. zegar Orloj. Konstrukcja składa się z trzech części, z których ostatnia, zwana animacyjną, przedstawia ruchome figurki dwunastu apostołów. Co godzinę w ciągu dnia można oglądać kilkunastosekundowe widowisko, zakończone wybiciem właściwej pory.

Miłośnikom tradycyjnej czeskiej kuchni Zuzka poleca wizytę w restauracji Naše Maso (Dlouhá 39) znajdującej się w dawnej dzielnicy żydowskiej – Josefov. Kucharze przyrządzają tam doskonałe mięsne potrawy na oczach gości. Dodatkowo, na miejscu można napić się świetnego czeskiego piwa. Każdy, kto ma ochotę na smaczne śniadanie, powinien udać się natomiast do Café Savoy (Vítězná 5). Croissanty smakują fenomenalnie serwowane w świetnie zachowanych renesansowych wnętrzach.

praga-blog

Szukaj przejazdu Dodaj przejazd

Find out more about

Poradniki

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride