Wspólne przejazdy a podatki

Jeśli jesteś kierowcą i zadajesz sobie pytanie, czy przyjęcie od pasażera pieniędzy za przejazd skutkuje obowiązkiem podatkowym, przeczytaj ten tekst.

Zasadą działania portalu wspólnych przejazdów jest dzielenie się przez kierowców kosztami swoich przejazdów z pasażerami.  Wyraźnie reguluje to nasz Regulamin w rozdziale  V. Usługobiorcy, w punkcie 1: „Serwis Usługodawcy dostępny jest dla Usługobiorców wyłącznie dla celów niekomercyjnych. W szczególności zabronione jest oferowanie lub korzystanie z Usług w celach zarobkowych lub związanych z działalnością zawodową Usługobiorców, w tym osiąganie z tytułu Podróży dochodu.”

Oznacza to, że łączna suma pieniędzy, jaką kierowca otrzymuje od pasażerów w zamian za przejazd, nie może przekroczyć jego wydatków na tę podróż, a więc kosztu paliwa i opłat drogowych. Ważne, aby pamiętać o tym zawsze, gdy dodajemy ofertę przejazdu w serwisie i ustalamy cenę dla pasażerów.  Jeśli nie przyjmujesz więcej pieniędzy, niż wydałeś na przejazd, nie ma dochodu. A zatem nie ma podstawy do wymierzenia podatku dochodowego PIT, gdyż nie występuje powiększenie majątku kierowcy.

Drugą zasadą działania wspólnych przejazdów jest to, że kierowcy oferują miejsca pasażerom przy okazji podróży, którą planują odbyć. Głównym celem kierowcy jest więc dojechanie do miejsca docelowego związanego z jego życiem prywatnym lub zawodowym, a nie zabranie pasażerów. Stała działalność związana z komercyjnym przewozem osób, a więc nastawiona na osiąganie zysku, musi być zarejestrowana i może oznaczać konieczność opodatkowania usług podatkiem VAT.  Natomiast wspólne przejazdy – jako okazjonalne zabieranie ze sobą osób podróżujących w tym samym kierunku w zamian za zwrot kosztów paliwa – nie noszą cech stałej zarobkowej działalności gospodarczej. Nie występuje  więc też obowiązek podatkowy z tytułu VAT.

Opisane powyżej zasady potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację nr 32705 z dnia 1 czerwca 2015 roku, którą można znaleźć TUTAJ.

Podobna sytuacja prawna występuje w innych europejskich krajach, w których działa BlaBlaCar.

W module dodawania ofert przejazdów podpowiadamy kierowcy cenę sugerowaną na danej trasie. Stanowi ona uśredniony koszt przejazdu na tej trasie podzielony przez 3 – dlatego, że najczęściej dysponujemy trzema wolnymi miejscami w swoim samochodzie. Cena sugerowana może być dopasowana przez kierowcę w dół lub w górę w zależności od indywidualnych kosztów spalania lub liczby wolnych miejsc. Jej wysokość jest jednak ograniczona, aby zmniejszyć ryzyko publikowania ofert, które przynosiłyby zysk kierowcom.

Poza tym stale staramy się też eliminować przypadki publikacji ofert przez osoby, które próbują za pośrednictwem BlaBlaCar prowadzić działalność zarobkową. Również pasażerowie mają  możliwość zgłaszania do naszego Zespołu Wsparcia kierowców, którzy ewidentnie prowadzą komercyjną działalność transportową i za pośrednictwem naszej platformy usiłują sprzedawać swoje usługi.

Jesteśmy serwisem społecznościowym: takim, w którym osoby prywatne wzajemnie ułatwiają sobie ekonomiczne, miłe i komfortowe podróżowanie. BlaBlaCar nie jest miejscem na oferty komercyjnych przewoźników.

Zatem przypominamy hasło z naszego filmiku – „Ciesz się podróżą, dziel się kosztami!” – i jak zawsze zapraszamy do korzystania z BlaBlaCar.

Przeczytaj też o ubezpieczeniu OC.

Find out more about

Zaufanie

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride