Innowacyjna krótkodystansowa aplikacja BlaBlaLines już dostępna!

Serwis BlaBlaCar uruchomił pilotażową wersję krótkodystansowej aplikacji BlaBlaLines. Po udanych testach aplikacja debiutuje właśnie w Paryżu oraz całym regionie Ile-de-France.

Już 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest Dzielenie się mobilnością. Wydarzenie stanowi doskonały pretekst do przemyślenia, jak w bardziej efektywny sposób wykorzystywać pojazdy będące w naszym posiadaniu. Odpowiedzią może być ich współdzielenie – zarówno na długich, jak i krótkich dystansach. To drugie rozwiązanie jest już testowane we Francji – serwis BlaBlaCar uruchomił w maju w regionach Toulouse i Reims pilotażową wersję krótkodystansowej aplikacji BlaBlaLines. Po udanych testach aplikacja debiutuje właśnie w Paryżu oraz całym regionie Ile-de-France.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, która ma na celu zmianę niekorzystnych przyzwyczajeń w zakresie przemieszczania się. W miastach, zamiast korzystać z samochodów, można przesiąść się do transportu publicznego lub na rower – zwłaszcza podczas sprzyjającej aury. Na dłuższych trasach problem nieefektywnego wykorzystywania samochodów może zostać rozwiązany dzięki wspólnym przejazdom aranżowanym np. poprzez serwis BlaBlaCar. Platforma łączy kierowców i pasażerów jadących w tym samym kierunku, którzy dzielą się kosztami paliwa. W ten sposób powstaje alternatywna sieć transportowa oparta na współpracy międzyludzkiej, która odgrywa coraz większą rolę w zrównoważonym transporcie.

Działający do tej pory jedynie na długich dystansach serwis BlaBlaCar uruchomił w maju 2017 we Francji pilotażową wersję aplikacji BlaBlaLines łączącej kierowców i pasażerów, którzy podróżują w tym samym kierunku na krótkich trasach (średnio 15-80 km), dzieląc się ze sobą kosztami przejazdu. Po udanych testach we francuskich regionach Toulouse i Reims aplikacja została właśnie uruchomiona w Paryżu oraz całym regionie Ile-de-France. Co więcej, od teraz aplikacja BlaBlaLines dostępna jest już nie tylko na Androidzie, ale również w systemie iOS.

Jak działa BlaBlaLines?

  • Innowacyjny koncept dynamicznych linii wspólnych przejazdów

W sytuacji, gdy przynajmniej jeden kierowca doda przejazd na określonej trasie, dana linia zostaje aktywowana. Sieć rozwija się dynamicznie, dostosowując się do popularności danej trasy w określonym czasie.

System oferuje pasażerom dużą swobodę, ponieważ nie są oni zależni od rozkładu dnia swoich kolegów z pracy czy sąsiadów – mogą podróżować do biura i z powrotem z różnymi kierowcami. BlaBlaLines pozwala pasażerom łączyć się ze wszystkimi kierowcami podróżującymi na danej trasie.

  • Zero objazdów dla kierowców

Wszystkie miejsca spotkań, które ustalane są automatycznie przez aplikację, zawsze znajdują się na trasie kierowcy, a jednocześnie ulokowane są blisko miejsca wskazanego przez pasażera.

  • Ułatwiona organizacja przejazdu dla kierowcy i pasażera

Na BlaBlaLines kierowcy dodają swoje codzienne przejazdy. Pozwala im to akceptować prośby pasażerów podróżujących na danej trasie w czasie odpowiadającym kierowcy. Pasażerowie mogą natomiast wpisywać interesujące ich przejazdy w aplikacji, która automatycznie wyszukuje im kierowcę oferującego przejazd na danej trasie w tym samym czasie.

Udane testy

Podczas testowania aplikacji udało się zebrać pierwsze dane, co pozwoliło dalej ją rozwijać, uwzględniając potrzeby zarówno kierowców, jak i pasażerów podróżujących na krótkich dystansach. Test okazał się sukcesem: pomiędzy Reims i Chalons-en-Champagne w każdym tygodniu publikowanych jest 2 000 krótkodystansowych podróży w obie strony, a pomiędzy Toulouse i Montauban – 5 000.

Mobilne rozwiązanie, które uzupełnia publiczny transport

Dla 43% mieszkańców regionu Ile-de-France, którzy dojeżdżają do pracy samochodem, BlaBlaLines oznacza znaczące dzienne oszczędności. Osoby podróżujące razem na krótkich dystansach, dzielą się kosztami przejazdu, redukując przy tym negatywny wpływ na środowisko i zmniejszając natężenie ruchu. Serwis uzupełnia także tradycyjną sieć transportu na nieobsługiwanych trasach, takich jak Cergy-Pontoise – Guyancourt czy Créteil – Vélizy — trasy te są dostępne na BlaBlaLines za kwotę od €2 do €4.

Krótkodystansowe wspólne przejazdy są zrównoważonym, długoterminowym rozwiązaniem dla miast i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w ich rozwoju – mówi Frédéric Mazzella, jeden z założycieli serwisu BlaBlaCar. BlaBlaLines opiera się na technologii, która ma potencjał, aby zrewolucjonizować codzienne nawyki związane z podróżowaniem i to na dużą skalę. Usługa, którą oferujemy jest szybka, prosta i ekonomiczna, dzięki czemu już zjednała sobie wielu użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie bez niej codziennych dojazdów – dodaje Mazzella.

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride