Zbliża się ostatni weekend wakacji – jak bezpiecznie wrócić do domu?

Podczas weekendu na drogi wyjadą tysiące Polaków. Jak sprawić, by każdy przejazd będzie bezpieczniejszy i upłynął w miłej atmosferze?

Powroty z wakacji nierzadko kojarzą się negatywnie – tłumy na drogach, opóźnienia, stres. Co zatem zrobić, aby poczuć się bezpieczniej na drodze? Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych, sprawność wszystkich hamulców oraz prawidłowe działanie świateł. W każdym samochodzie powinny znaleźć się działająca gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Dodatkowo, warto zabierać ze sobą w podróż także apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz komplet narzędzi. Przydać mogą się również linka holownicza oraz zapasowe żarówki. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być dodatkowo przewożone w specjalnych fotelikach.

Aby uniknąć stresu związanego ze staniem w korkach, najlepiej wyjechać odpowiednio wcześniej. Kierowca nie powinien ruszać w trasę, jeśli nie jest wypoczęty. Zmęczenie powoduje bowiem obniżenie koncentracji i spowalnia reakcje na drodze. Jest to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych, dlatego warto zatrzymać się na 15- lub 20-minutową przerwę co dwie godziny. Podczas jazdy nocą najlepiej robić przerwy co godzinę – ciemność ogranicza bowiem możliwości widzenia, a zmęczenie dodatkowo opóźnia czas reakcji kierowcy.

Warto również zdecydować się na wspólną podróż i zabrać ze sobą pasażerów. Z międzynarodowego badania TNS Sofres przeprowadzonego dla serwisu zaufanych wspólnych przejazdów BlaBlaCar* na temat bezpiecznej jazdy wynika, że kierowcy podróżujący z innymi osobami bardziej uważają na drodze, rzadziej łamią przepisy i jeżdżą spokojniej. Wspólne przejazdy pomagają również zachować czujność – tak twierdzi 84% kierowców z BlaBlaCar. Rozmowa w samochodzie podczas wspólnej jazdy sprawia, że kierowca nie przysypia, co pozwala przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Kluczowe jest również przestrzeganie zasad ruchu drogowego, co także ułatwia obecność pasażerów w samochodzie. Jak przyznało aż 75% kierowców korzystających z BlaBlaCar, towarzystwo w aucie motywuje ich do uważnego przestrzegania zasad ruchu drogowego. Poza tym 57% przepytanych kierowców twierdzi, że nigdy nie przekracza prędkości, gdy jedzie z pasażerami.

Powroty z wakacji wcale nie muszą być stresujące i nieprzyjemne. Dzięki zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zabraniu ze sobą współtowarzyszy podróży, każdy przejazd może przebiec w sposób bezpieczny i okazać się bardzo przyjemny.

***

* Metodyka badania

Badanie przeprowadził TNS Sofres w dziesięciu europejskich krajach, tj. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Polska, Rosja, Turcja.

TNS Sofres przepytał 10 tysięcy kierowców niebędących użytkownikami BlaBlaCar z tych krajów, a także 4 115 kierowców – użytkowników serwisu BlaBlaCar.

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride