Rusz się na weekend (9): Poznań

Rusz się na weekend (9): Poznań

Zaryzykuję stwierdzenie, że Poznań to miasto z największą liczbą atrakcji stworzoną ręką człowieka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Oprócz pięknych zabytków znajdziemy tu masę miejsc stworzonych specjalnie pod kątem turystów szukających bardziej aktywnych pomysłów na spędzenie czasu i poznanie miasta.

Multirozrywkowa Malta

Pierwszym miejscem w Poznaniu do którego skierowałbym swoje kroki po standardowym spacerze szlakiem zabytków miejskich jest okolica Jeziora Maltańskiego. Stok narciarski, kąpielisko, tor saneczkowy, mini golf, kolejka górska i to wszystko zaledwie 3 km od Starego Miasta. Centrum sportowe Malta Ski (bo taka jest oficjalna nazwa tego ośrodka) to chyba jedyne takie miejsce w Polsce stworzone w całości ręką człowieka.

Jezioro Maltańskie, nad którym leży oficjalnie zostało oddane do użytku dopiero w 1952 roku, w wyniku spiętrzenia rzeki Cybiny, ale prace nad budową zbiornika zaczęły się już podczas II wojny światowej. Obecnie zajmuje powierzchnię około 65 ha, czyli w przybliżeniu około 87 boisk piłkarskich. Co ciekawe, co cztery lata z jeziora spuszczana jest woda w celu odmulenia i oczyszczenia, przy tej okazji dokonuje się też odłowu ryb. W 2008 roku wyłowiono w sumie 30 ton ryb różnych gatunków. Na jeziorze znajduje się Tor Regatowy, na którym już trzykrotnie rozgrywane były Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie i jednokrotnie w Wioślarstwie.

No dobrze, ale skąd góra na takim płaskimterenie? W 1922 roku ukończona została budowa Kopca Zmartwychwstania (obecnie Kopca Wolności), który wybudowany został na pamiątkę zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W latach 70. przy okazji pogłębiania zbiornika Jeziora Maltańskiego jeszcze bardziej go powiększono, a przy okazji zbudowany na nim zimowy stok narciarski. W 1993 roku oddano do użytku także sztuczną nawierzchnię pozwalającą na szusowanie także latem.
Obecnie sezon narciarski trwa na Malcie od października do kwietnia. Do dyspozycji narciarzy jest stok o długości 150 metrów. Niezbyt duży, ale na rozgrzewkę przed sezonem i zabawę w centrum miasta – zdecydowanie wystarczający. W lecie na stoku kopca można korzystać z wielu innych atrakcji. Do dyspozycji mamy uruchomioną zaledwie dwa lata temu kolejkę górską, letni tor saneczkowy, mini golf, zjazdy pontonami po stoku narciarskim czy darmowe kino letnie. Jezioro służy też oczywiście do swoich standardowych celów – można się w nim kąpać na przygotowanych, strzeżonych kąpieliskach.

Po drugiej stronie jeziora znajdują się także Termy Maltańskie z basenami solankowymi wykorzystującymi wodę geotermalną z pobliskich odwiertów i aquaparkiem z atrakcjami dla najmłodszych, zaś na jego zachodnim brzegu działające od listopada do marca sztuczne lodowisko. Nieźle, co?

Tuż obok jeziora przebiegają tory Kolejki Parkowej Maltanka. Nie mogłem pominąć jej w tym zestawieniu bowiem jej początkowa nazwa brzmiała Harcerska Kolejka Dziecięca. Czyż nie pięknie? Liczy sobie ona obecnie 5 stacji i posiada 2 lokomotywy. Każda z nich ciągnie po dwa wagoniki. To świetna atrakcja, szczególnie dla dzieci. Bilet na niąmożna kupić za 5 zł dla dorosłego a 3,50 zł dla dziecka.

„Ruchomy” most

Będąc w Poznaniu warto przejść się na most na Warcie łączący obecnie Śródkę i Ostrów Tumski, który obecnie nosi imię Biskupa Jordana. Kilkanaście lat temu stał on bowiem w innym miejscu kilometr dalej łącząc centrum miasta z dawnym przedmieściem św. Rocha. W tamtym miejscu służył przez kilkadziesiąt lat do początków XXI wieku. Wtedy to postanowiono rozbudować i poszerzyć przeprawę, a stary most miał trafić na złom. Okazało się jednak, że jego środkowe przęsło jest w tak dobrym stanie, że szkoda go wyrzucać i może stanowić podstawę nowej przeprawy w innym miejscu. Jedynym problemem było przetransportowanie konstrukcji o długości 72 metrów, 15 metrów szerokości i 9 wysokości.

poznań

Była to niezwykle skomplikowana operacja. Po dwóch stronach koryta kanału Warty ułożono specjalne torowiska, po których na dwóch wózkach przęsło jechało z prędkością kilkudziesięciu metrów dziennie. Po drodze była jednak do pokonania trudniejsza przeszkoda – most Mieszka I. Trzeba było całkowicie zdemontować jego barierki, latarnie i trakcje tramwajowe, po czym przęsło zostało podniesione na wysokość mostu i przejechało po nim na drogą stroną po specjalnych szynach i opuszczone po drugiej stronie. Sam tylko ten etap trwał 56 godzin.
Nowa przeprawa pełni obecnie rolę kładki dla pieszych i rowerzystów i warto zobaczyć ją na własne oczy i wyobrazić sobie drogę stalowego przęsła do tego miesjca.

Festiwal Rzeźby Lodowej

Tak, nie pomyliłem się, nie chodziło mi o rzeźbę ludową. Od 2006 roku w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia na Starym Rynku w Poznaniu odbywa się bardzo ciekawe wydarzenie – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Reprezentanci krajów z całego świata na oczach widzów rywalizują w dwóch konkurencjach Speed Ice Carving i Konkursie Głównym. Pierwsza z nich polega na jak najwierniejszym odtworzeniu w lodzie konkursowego wzoru w kilkadziesiąt minut. Druga to całodzienna praca dwuosobowych zespołów polegająca na wyrzeźbieniu kilkumetrowego dzieła o dowolnej tematyce ocenianego później przez jurorów.

Stary browar

Ten wielki obiekt uznany kilka lat temu za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie stoi na zbiegu ulic Półwiejskiej i Kościuszki. Jego pełna nazwa brzmi Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar i stanowi obecnie jedną z największych atrakcji Poznania. Od 1876 roku produkowano tu browary Huggera, aż do 1980 roku kiedy to zakład został przeniesiony na ul. Szwajcarską. W 2002 roku rozpoczęto rewitalizację fabryki pozostawiając jej niepowtarzalny klimat, a nowe budynki upodabniając do tamtego stylu. Obecnie Stary Browar pełni przede wszystkim funkcję handlową i kulturalną, a także biurową, hotelową, konferencyjną, restauracyjną i rekreacyjną. Znajdziemy w nim także mnóstwo barów i restauracji. W Słodowni i Galerii Sztuki odbywają się liczne wystawy, spektakle teatralne i taneczne, pokazy filmowe i koncerty. Można tu spędzić cały dzień i nie nudzić się ani minuty.

Muzea za free

W Poznaniu wszystkie muzea z małymi wyjątkami przez jeden dzień w tygodniu (zazwyczaj w sobotę) można zwiedzać za darmo. Szczególnie warte polecenia jest Muzeum Instrumentów Muzycznych, ale do dyspozycji mamy coś z każdej dziedziny. Zamek cesarski, Muzeum Martyrologii Wielkopolan, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Farmacji, czy Muzeum Historii Poznania ze słynnymi koziołkami w kolekcji.

To tylko kilka z całej listy miejsc wartych do zobaczenia w Poznaniu. Jeżeli uda Wam się ruszyć na weekend do tego pięknego miasta koniecznie odwiedźcie też Międzynarodowe Targi Poznańskie, zróbcie sobie mały spacer po Parku Cytadela, pomódlcie się w cieniu grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego w katedrze na Ostrowie Tumskim, zobaczcie co wyprawiają poznańskie koziołki na dachu ratuszu w samo południe i spróbujcie rogala świętomarcińskiego.

Patryk z


Find out more about

Rusz się na weekend

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride