Mały Paryż
Zanim przyjedziecie do Szczecina koniecznie rzućcie okiem na zdjęcia satelitarne miasta. Z lotu ptaka widać bowiem bardzo ciekawy układ urbanistyczny miasta podobny do tego z … Paryża.
Wały Chrobrego
Tak jak rynku w Krakowie lub Ostrowa Tumskiego w Warszawie w Szczecinie ominąć nie można Wałów Chrobrego. Ten pięciuset metrowy taras widokowy rozciągający się wzdłuż Odry to zdecydowanie najładniejsza część miasta. Znajdują się przy nim gmachy Akademii Morskiej, Urzędu Wojewódzkiego czy Muzeum Narodowego, a z nabrzeża możemy podziwiać piękne statki lub odpocząć w klimatycznych restauracjach. Szczególnie spektakularne widoki turyści mogą podziwiać podczas finałów Regat Wielkich Żaglowców. To impreza, która przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć. W Szczecinie finały gościły w 2007 i 2013, a kolejne odbędą się w 2017 roku. Już teraz wpiszcie sobie tę datę do kalendarza.
Nekropolia z przytupem
Jest jednak w Szczecinie jedno miejsce, które nie ma konkurencji w Polsce w swojej kategorii – Cmentarz Centralny. Brzmi niepozornie, ale jest to największa w Polsce i jedna z największych na świecie nekropolii. Zajmuje obszar 167,8 ha! Gdyby jednak chodziło tylko o wielką powierzchnię, nie zachęcałbym Was do odwiedzenia tego miejsca. To miejsce jest po porostu genialne.
Cmentarz bardziej przypomina bowiem doskonale zaprojektowany i utrzymany park niż miejsce spoczynku 300 tys. ludzi. Szerokie, klimatyczne aleje, fontanny, piękne kwiaty i pomniki. Liczni na cmentarzu biegacze lub pary młode podczas ślubnych sesji niejednokrotnie muszą mijać się tu z konduktami żałobnymi. Rośnie tu 415 gatunków drzew i krzewów! Te najbardziej egzotyczne można odnaleźć krocząc ścieżką botaniczną. Jest też ścieżka historyczna, na której możemy zobaczyć m.in. pomnik poświęcony “Tym, którzy nie powrócili z morza” czy najstarsze groby.
Najstarsze kino świata
Przy ul. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie znajduje się najstarsze działające kino świata. W “Pionierze 1909” widzowie mogą oglądać filmy od 105 lat. Początkowo nieme, z podkładem na żywo, który na pianinie wygrywał tzw. „taper”. Obecnie do dyspozycji kinomaniaków są dwie sale: główna i „Kiniarnia”, gdzie przy okazji seansów można popijać kawę czy wino.
Baszta Siedmiu Płaszczy
Niegdyś średniowieczny Szczecin okalały mury o długości 2,5 km, wraz z 7-ma bram, 15-ma czatowniami i 22-ma basztami. Do dzisiaj ocalały jedynie ich nieliczne fragmenty. Jednym z nich jest Baszta Panieńska, obecnie nazywana Basztą Siedmiu Płaszczy. Ponad 600 lat temu wzniesiono ją aby pełniła rolę strażnicy i więzienia, a w międzyczasie pełniła też rolę lodowni i stajni. Zniszczona w trakcie II wojny światowej została odbudowana w latach 70. Dziś jest jednym z najbardziej znanych symboli miasta.
Odkryj więcej
Schron przeciwlotniczy pod Dworcem Głównym, Wieża Quistorpa, Zamek Książąt Pomorskich, Las Arkoński – Szczecin ma do zaoferowania znacznie więcej niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Nie zwlekaj tylko rusz się na weekend do Szczecina.
Patryk z