Zaufane i bezpieczne przejazdy z BlaBlaCar. Porady dla kierowców

Jesteś kierowcą i wyruszasz w drogę z BlaBlaCar? Zobacz, co zrobić, aby Twoja podróż była jeszcze spokojniejsza i przebiegła w miłej atmosferze.

Przed wyjazdem

 1. Sprawdź, czy masz ze sobą ważne dokumenty – prawo jazdy, OC i dokumenty potwierdzające przebyty przegląd techniczny.
 2. Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych, sprawność wszystkich hamulców oraz prawidłowe działanie świateł. Nie zapomnij także o działających pasach – to bardzo ważne.
 3. Pamiętaj, że w Twoim samochodzie powinny znaleźć się działająca gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Warto zabierać ze sobą w podróż także apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz komplet narzędzi. Przydać mogą się również linka holownicza oraz zapasowe żarówki.
 4. Dowiedz się, z kim będziesz podróżować! Sprawdź profile współtowarzyszy podróży i zapoznaj się z ich mini-biografiami, ocenami czy zdjęciami profilowymi.
 5. Przed wyjazdem ustalcie szczegóły wspólnej podróży. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień. Inicjatywa takiej rozmowy może wyjść zarówno od kierowcy, jak i od pasażera.

Podczas jazdy

 1. Zadbaj o regularne przerwy w podróży
  Zmęczenie kierowców to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Warto zatem zatrzymać się na 15- lub 20-minutową przerwę co dwie godziny. Niezależnie od tego, czy jesteś Bla, BlaBla, czy BlaBlaBla, porozmawiaj ze swoimi współtowarzyszami podróży. Z pewnością chętnie pomogą zwalczyć senność.
 2. Pasy bezpieczeństwa
  Pamiętaj, że zarówno Ty, jako kierowca, jak i każdy z pasażerów musicie mieć zapięte pasy.
 3. Podróże z dzieckiem
  Dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach dostosowanych do ich wieku i wzrostu. Fotelik musi zostać poprawnie zamontowany, zgodnie ze wskazówkami producenta.
 4. Korzystanie z telefonu podczas jazdy
  Rozmawianie przez telefon podczas jazdy trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Kiedy kierowca czyta wiadomość na telefonie lub na nią odpisuje, odciąga swoją uwagę od tego, co dzieje się na drodze, a także nie trzyma obu rąk na kierownicy. Za korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł oraz 5 punktami karnymi.
 5. Alkohol i środki odurzające
  Jazda samochodem dopuszczalna jest, gdy zawartość alkoholu we krwi to mniej niż 0,2 promila i mniej niż 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Przy 0,3 promila alkoholu we krwi uwaga jest rozproszona, z kolei przy 0,8 promila – pojawiają się kłopoty z koordynacją psycho-ruchową. Nietrzeźwi kierowcy mają również trudności z oceną swoich umiejętności, często nie dostosowując prędkości do warunków jazdy. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest więc absolutnie niedozwolone i może skończyć się nawet dożywotnim odebraniem prawa jazdy oraz karą pozbawienia wolności.
 6. Jazda nocą
  Ciemność ogranicza możliwości widzenia, a zmęczenie dodatkowo opóźnia czas reakcji kierowcy. Dlatego, podczas jazdy nocą najlepiej jest robić przerwy co godzinę, aby wypocząć. Należy również dostosować prędkość do widoczności – droga zatrzymania pojazdu nie powinna być dłuższa od zasięgu oświetlenia drogi przez pojazd.

Po przejeździe

 1. Oceń swojego współtowarzysza podróży. Wzajemne wystawianie sobie ocen pozwala budować zaufanie w naszej społeczności!

Dodaj przejazd 

Szukaj przejazdu

Find out more about

Podróże

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride