Savoir-vivre wspólnych przejazdów

Wspólne przejazdy szybko zdobywają w Polsce popularność. A nowe zjawiska wymagają wypracowania jasnych reguł. Chodzi o to, żeby wspólna podróż dla nikogo nie stała się kilkugodzinną męką towarzyską… ;)

Jak się zachowywać podczas wspólnych przejazdów?

Dobrze zdefiniowane zasady pozwalają eliminować krępujące momenty zawieszenia w próżni, irytujące pochrząkiwania, pytające spojrzenia. Dzięki znajomości savoir-vivre, nasza dłoń nie poci się od nerwowego zaciskania banknotu. Wiemy, jaką kwotę dać kierowcy; wiemy też – kiedy.

7 zasad

Na podstawie relacji i doświadczeń naszych użytkowników opracowaliśmy siedem zasad, które zarówno kierowcom, jak i pasażerom, zapewnią wzajemne zrozumienie i komfortowy przejazd bez niedomówień. Oto one:

  • Aby uniknąć nieporozumień, ustal wszystkie szczegóły przed podróżą. Określ możliwie precyzyjnie zarówno miejsce, z którego odbierzesz pasażera lub skąd kierowca Cię odbierze, jak i godzinę odjazdu oraz miejsce docelowe. Jeśli musisz dojechać do celu o określonej godzinie – poinformuj o tym jasno, żeby druga strona nie pozwoliła sobie na opóźnienia.
  • Wykaż się wyrozumiałością. Jeśli nieprzewidziane okoliczności spowodowały spóźnienie, przyjmij wyjaśnienie. Najprawdopodobniej nikt celowo nie zaplanował, by popsuć Ci plany. Pamiętaj, że otwarte dzielenie się informacjami jest lepsze, niż rozpaczliwa próba dotrzymania godziny wbrew Twoim czy auta możliwościom. Kierowcy i pasażerowie doceniają, gdy zachowujesz się fair.
  • Nie marnuj cudzego czasu – jeśli się rozmyślisz, daj znać pasażerom lub kierowcy jak najszybciej. Dzięki temu kierowca będzie mógł zaaranżować przejazd z innymi zainteresowanymi, a pasażer ma szansę znaleźć miejsce w innym samochodzie.
  • Wspólne przejazdy to nie taxi – umawiaj się z kierowcą uwzględniając jego możliwości dojazdu i dbaj o jego czas.
  • Najlepiej będzie, jeśli ustaloną wcześniej opłatę wręczysz kierowcy na samym początku podróży. Absolutnie nie negocjuj ceny wcześniej ustalonej z kierowcą.
  • Jeśli jesteś kierowcą, pozostaw środkowe miejsce z tyłu wolne. Zapewni to większy komfort podróży Twoim pasażerom.
  • Szczególnie w upalne dni zadbaj o… higienę. Spędzicie razem prawdopodobnie kilka godzin – niech wspomnienie wspólnego przejazdu będzie dla wszystkich przyjemne.

Starajmy się zawsze pamiętać, że każdy człowiek jest inny – różnią nas charaktery, poczucie humoru, zainteresowania. Jesteśmy przekonani, że świadomość tych różnic oraz trzymanie się tych kilku zasad podnosi komfort naszych wspólnych podróży i powoduje, że każda z nich stanie się pozytywnym doświadczeniem, które będziemy miło wspominać.

Find out more about

W drodze

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride