Czy rozwiązanie problemu wykluczenia transportowego istnieje już od lat?

Serwis BlaBlaCar chce pokazać, jak łatwo, szybko i wygodnie można znaleźć transport jeszcze bliżej siebie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Klub Jagielloński, aż 14 mln osób w Polsce jest wykluczonych transportowo, a do 20% wsi nie dociera żaden transport publiczny. BlaBlaCar chce stawić czoła problemowi.

Dokonawszy analizy danych z wielu przejazdów, platforma wprowadziła do systemu punkty na mapie, które są dogodnymi miejscami spotkań pasażerów i kierowców. Są to miejsca znajdujące się wzdłuż i w pobliżu najpopularniejszych tras pokonywanych przez kierowców korzystających z BlaBlaCar. W Polsce punktów spotkań jest już ponad 50 tysięcy, co ułatwia pasażerom znaleźć takie miejsce w swojej bliskiej okolicy. Poniżej dla przykładu miejsca spotkań pasażerów i kierowców wzdłuż trasy Warszawa-Wrocław.

Ponadto, BlaBlaCar tak rozwinął swoją wyszukiwarkę, żeby pasażerowie mogli łatwo odnaleźć przejazdy, których trasy przebiegają w ich najbliższej okolicy. Wprowadzony w tym roku algorytm pozwala pasażerom dosiadać się do kierowców w dowolnym punkcie na trasie ich przejazdu. Dba on o to, aby dla kierowcy dotarcie do miejsca odbioru pasażera było łatwe i szybkie, a pasażerowi umożliwia niemal bezpośrednią podróż od drzwi do drzwi. To jedno z działań podjętych przez serwis, mające na celu ułatwienie dostępu do wolnych miejsc w samochodach kierowców oferujących podwiezienie i wyjście naprzeciw milionom osób wykluczonych transportowo.

BlaBlaCar rozpoczął także nieszablonowa kampanię outdoorową, która przeprowadzona zostanie w kilku miastach o utrudnionej sytuacji transportowej – w Ostrowi Mazowieckiej, Kępnie oraz Mielcu. W grudniu można zobaczyć tam charakterystyczne naklejki na witrynach sklepów oraz oklejone autobusy miejskie. Prezentują one liczbę kierowców BlaBlaCar, którzy codziennie przejeżdżają przez najbliższą okolicę – i mogą zabrać pasażerów. Celem kampanii jest pokazanie mieszkańcom miasta, jak łatwo, szybko i wygodnie mogą znaleźć transport jeszcze bliżej siebie.

W całej Polsce miast o utrudnionej sytuacji transportowej jest bardzo wiele. Dla każdego z nich wspólne przejazdy mogą być realnym rozwiązaniem problemu wykluczenia transportowego.

Znajdź przejazd

Find out more about

Co nowego?

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride